اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در نیروگاه های استان
27 دی ماه 1397
اقدامات صورت پذیرفته در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی در سال های 95 و 96 در قالب طرح های بهینه سازی
http://khorasan.tpph.ir/Lists/Akhbar/Attachments/65/کاوه مدیا.png

به گزارش روابط عمومی شرکت تولید نیروی برق خراسان، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق خراسان عنوان کرداین شرکت تازه تأسیس که فعالیت خود را از ابتدای سال 1395 شروع کرده توانسته است با همکاری نیروگاه ها درراستای اقتصاد مقاومتی طی سال های 95و 96 با اجرای طرح های بهینه سازی نسبت به افزایش قدرت عملی فصلی در تعدادی از نیروگاه های اقدامات مؤثری را انجام دهدکه بدین شرح است:
1- اجرای پروژه IGV+ (افزایش هوایی ورودی به کمپرسور واحد)منجر به افزایش ظرفیت تولید به مقدار 19 مگاوات در نیروگاه شهید کاوه قائن و30 مگاوات در نیروگاه شیروان و 24 مگاوات درنیروگاه فردوسی شد. (جمعاً حدود73 مگاوات)
2- اجرای پروژه مدیا (خنک کردن هوای ورودی به کمپرسور واحد) در چهار واحد واحد نیروگاه شهیدکاوه قائن حدود 45 مگاوات، شیروان حدود72 مگاوات و مشهد حدود 20 مگاوات افزایش یافته است. (جمعاً حدود 137 مگاوات).
3- اجرای این دو طرح در جمع حدود 210 مگاوات افزایش قدرت عملی فصلی را با هزینه کمتر از 10درصد سرمایه گذاری در پی داشته و باعث صرفه جویی ارزی، بالغ بر 80 میلیون یورو شده است.
    درحال حاضر برای افزایش آمادگی نیروگاه ها و به منظور گذر از اوج مصرف برق در سال 1398، تعمیرات دوره ای درکلیه نیروگاه های زیر پوشش این شرکت، در حال انجام است که با توجه به تعداد واحدها 76 مورد که مدت زمان اجرای آن معادل 1361 روز کاری و با هزینه ای بالغ بر 2000 میلیارد ریال است که متأسفانه به دلیل کمبود نقدینگی لازم، با تأخیر در برخی از واحدهای نیروگاهی همراه است.
    وی عنوان کرد علاوه بر کمبود نقدینگی ، یکی دیگر از مشکلات مهم نیروگاه ها استفاده ناخواسته از سوخت مایع (نفت کوره و نفت گاز) به جای سوخت گاز طبیعی با اندک سرد شدن هوا است که در برخی از موارد مصرف گاز تقریبأ نزدیک به صفر می شود. مصرف سوخت مایع عمر نیروگاه ها را حداقل50درصد کاهش و هزینه های بهره برداری و تعمیرات را به شدت افزایش می دهد. لذا از شهروندان گرامی تقاضا می شود در مصرف سوخت گاز طبیعی و همچنین برق صرفه جویی کافی را داشته باشند.
    ایشان اظهار داشتند تولید کنندگان برق خراسان با وجود دانش فنی و کارکنان توانمند، این قابلیت در صورت تکمیل پروژه ها در این بخش را دارند که میزان صادرات برق به استان های همجوار و کشورهای همسایه را افزایش دهند که این امر نیاز به حمایت مقامات و نمایندگان محترم استان دارد.وی خبر داد درآینده نزدیک نیز آغاز عملیات احداث دو نیروگاه راشد تربت حیدریه و ابن یمین سبزوار که هریک ظرفیتی حدود 545 مگاوات دارد با هزینه تقریبی هر کدام 270 میلیون یورو شروع خواهد شد که عملیات کلنگ زنی آن در دستور کار وزیر محترم نیرو قرار دارد.


مشاهده گزارش تصویری خبر