ضرورت تسریع در اتمام سه واحد بخار نیروگاه‌ سیکل ترکیبی فردوسی
21 دی ماه 1397
تولید 480 مگاوات برق بدون مصرف سوخت و آلودگی محیط زیست در اتمام سه واحد بخار نیروگاه‌ سیکل ترکیبی فردوسی مشهد در استان خراسان رضوی

     به گزارش روابط عمومی شرکت تولید نیروی برق خراسان، مهندس پورسلطانی مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق خراسان خبر داد با تأکید بر اینکه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی از جمله نیروگاه‌هایی هستند که راندمان بالایی دارند، اظهار کرد: در این نیروگاه‌ها که از بخش گازی و بخار تشکیل می‌شوند از راندمان بسیار مطلوبی برخوردار هستند، اما به دلیل اینکه اعتبار مورد نیاز جهت احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی بالا است معمولاً احداث این بخش بخار با راه‌اندازی بخش‌های گازی آغاز نمی‌گردد و با گذشت زمان و تامین منابع مالی یا جذب سرمایه‌گذار بخش بخار نیز به مجموعه افزوده و نیروگاه سیکل ترکیبی تکمیل می‌شود. در فرایند تبدیل نیروگاه فردوسی به سیکل ترکیبی، ۳ واحد بخار اضافه می شود تا مکمل بخش گازی باشد و بر این پایه، راندمان کار نیروگاه نیز از ۳۳ درصد به حدود ۵۰ درصد خواهد رسید که طبق استاندارد های جهانی عددی بسیار قابل توجه خواهد بود. با تبدیل نیروگاه فردوسی از سیکل ساده به سیکل ترکیبی حدود ۴۰۰ میلیون دلار در مصرف سوخت صرفه جویی صورت خواهد گرفت.
    پورسلطانی ادامه داد: احداث بخش بخار نیروگاه‌ فردوسی مشهد در راستای اجرای طرح‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در منطقه است که سه واحد بخارهریک 160 مگاوات ظرفیت دارد. از طریق اجرای این طرح، اهدافی از جمله تولید برق به میزان 480 مگاوات بدون مصرف سوخت، عدم ایجاد آلاینده های زیست محیطی ناشی از فرایند احتراق ، ایجاد اشتغال درمنطقه و برگشت پذیری سریع سرمایه گذاری محقق خواهد شد.
    این طرح در اواخر سال 1394 شروع شد و قرار بود واحد اول آن در خرداد ماه سال جاری به بهره برداری برسد که به دلیل کمبود نقدینگی با تأخیر مواجه شده است و چنانچه روند موجود ادامه پیدا کند واحدهای این نیروگاه به پیک مصرف سال آینده نخواهد رسید و احتمال خاموشی را افزایش می دهد.
     وی عنوان کرد: برای تکمیل کار باقی مانده حدود 2500 تا 3000میلیارد ریال نقدینگی نیاز است و برای اینکه حداقل واحد اول به تولید برق برسد، حدود700 تا 800 میلیارد ریال اعتبارمورد نیاز است.
     وی خاطرنشان کرد:گرچه واحد اول این نیروگاه بیش از 76 درصد پیشرفت دارد، اما به دلیل تنگنا‌های مالی حدود بیش از یک سال تاخیر دارد اما امید است که در صورت بر طرف شدن موانع وتامین منابع مالی اولین واحد بخار این نیروگاه‌ در اواسط سال آینده و دو واحد بعدی آن تاپایان سال 98 به بهره‌برداری برسد.
شایان ذکر است هم اکنون به ارزش روز بیش از 24000 میلیارد ریال در نیروگاه هزینه شده است.