اجرای طرح مدیا در نیروگاههای شهید کاوه قاین و شیروان
20 تیر ماه 1396
با اجرای طرح مدیا(سیستم خنک کاری هوای ورودی کمپرسور) در نیروگاههای شهید کاوه قاین و شیروان، توان ۱۲۰ مگاوات افزایش یافت.
http://khorasan.tpph.ir/Lists/Akhbar/Attachments/13/4.png

حمیدرضا پور سلطانی (مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق خراسان) اظهار کرد: شرکت تولید نیروی برق خراسان سعی نموده تا در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت عملیاتی کردن شعار سال جاری «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» اقدام‌های عملی و مؤثر را با استفاده از ظرفیت‌های موجود انجام دهند.وی بابیان اینکه یکی از اقدامات در راستای اهداف فوق اجرای طرح خنک کاری تبخیری (مدیا) است؛ گفت: در این طرح با استفاده از خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور با روش تبخیری از طریق پاشش آب در مسیر هوای ورودی؛ ظرفیت عملی واحدهای گازی در فصل گرم افزایش داده می‌شود. گفتنی است که توان خروجی واحدهای گازی با تغیر دمای محیط کم‌وزیاد می‌شود.

اجرای این طرح در ۴ واحد نیروگاه شهید کاوه و ۶ واحد نیروگاه شیروان موجب افزایش توان بالغ‌بر ۱۲ مگاوات؛ برای هر واحد بوده و تولید انرژی برق بالغ‌بر ۱۰/۰۰۰ مگاوات ساعت برای هر واحد و درمجموع هر دو نیروگاه ۶۰/۰۰۰ مگاوات ساعت؛ در سال را به دنبال خواهد داشت.قابل‌توجه اینکه هزینه اجرای این پروژه حدود ۲۵ درصد سرمایه‌گذاری جهت ساخت و نصب واحد گازی مشابه هست و به طبع با انجام این طرح ازنظر سرمایه‌گذاری اولیه ۷۵ درصد صرفه‌جویی ریالی به دنبال خواهد داشت.

.

مشاهده گزارش تصویری خبر